تبلیغات
خــداونــد، نزدیکتر از... - بوسه بر حورالعین
به نام آن که هستی، نام از او یافت

 برترین عامل تقرّب به پروردگار

حضرت موسی کاظم (ع) می فرمایند:

«برترین چیزی که بنده ای را به خدا نزدیک میکند، بعد از معرفت به پروردگار، نماز است، و نیکی کردن به پدر و مادر، و رها کردن حسد و خود پسندی و فخر کردن».

 

ارزش پدر و مادر روحانی

ابان بن تغلب از امام جعفر صادق (ع) روایت میکند که فرمود: این آیه شریفه درباره پیامبر اسلام (ص) و علی ابن ابیطالب (ع) نازل شده است، زیرا پیامبر اسلام فرموده: من و علی پدر این امّت هستیم. و منظور از احسانی که این آیه میفرماید احسان به رسول خدا و علی مرتضی است. معنی احسان به ایشان، پیروی نمودن از دستور و برنامه مذهبی آنان خواهد بود.

 

تأویل والدین پیغمبر و امیرالمؤمنین می باشند

حضرت عسگری (ع) فرمود که: پیغمبر اکرم (ص) می فرمایند: خداوند در قرآن کریم تأکید در احسان نسبت به پدر و مادر نموده (در قولش که می فرماید) «وَبِالوالِدَینِ اِحساناً» بدانید بهترین والدین شما محمّد (ص) و علی (ع) است. حق ایشان را ادا نموده و شکر و سپاس گزاری کنید.

حضرت امام حسن مجتبی (ع) می فرماید: محمّد و علی والدین این امّت هستند خوشا به حال کسی که عارف به حق انها باشد و مطیع و فرمان بردار و به او امر و نواهی ایشان تمکین کند.

حضرت امام حسین (ع) فرمود: هرکس حق بهترین والدین خود، یعنی محمّد (ص) و علی (ع) را شناخته و اطاعت ایشان کند، در روز قیامت  به او گفته میشود و رود تو به بهشت حلال شد از هر دری که میل داری داخل شو.

حضرت امام زین العابدین (ع) فرمود: «هر که بخواهد بداند در پیشگاه پروردگار چه منزلت و مقامی دارد نظر کند و ببیند قدر و منزلت بهترین والدینش یعنی محمّد (ص) و علی (ع) در نزد او تا چه حدّ و پایه است».

حضرت باقر (ع) فرمود: «هرکس رعایت حقوق برترین والدین خود محمّد (ص) و علی (ع) را بنماید؛ تضییع حق ابوین خود را نکرده است؛ زیرا پدر و مادرش به وسیله محمّد (ص) و علی (ع) از آن فرزند راضی خواهند شد».

حضرت موسی بن جعفر (ع) فرمود: «عظمت ثواب صلوات بر بهترین والدین محمّد (ص) و علی (ع) برابر قدر و منزلت صلوات فرستنده است و آن حضرت فرمود: آیا می پسندید از شما نفی سمت فرزند والدین شده و بگویند مثلاً شما فرزند فلان و فلانه نیستید؟ عرض کردند: خیر، پس فرمود: سعی وکوشش نمایید که شما را از بهترین والدین خود محمّد (ص) و علی (ع) نفی و سلب نکنند».

حضرت جواد (ع) فرمود: «هرکس والدین روحاین و حقیقی خود محمّد (ص) و علی (ع) را گرامی تر از پدر و مادر خود نداند، چنین شخصی در حلال و حرام زیاد و کم احکام خدا وارد نموده و چیزی نمی فهمد».

حضرت عسگری (ع) می فرمود: «ای مسلمانان بر شما باد به احسان به اقربا و والدین خود محمّد (ص) و علی (ع) اگر چه پست نموده باشید اقربا نسبی خود را و بر شما باد که از تضییع حق اقراباء محمّد (ص) و علی (ع) دوری  و احتراز کنید؛ چه اگر ایشان راضی  بودند و نزد پدر دینی و روحانی شما محمّد (ص) و علی (ع) سپاس گزاری و اظهار رضایت نمایند آنها هم موجبات رضایت پدر و مادر صلبی شما را فراهم میسازد. (مراد از اقرابا محمّد (ص)، سادات هستند).

حضرت امام زین العابدین (ع) فرمودند: «حق قرابت و خویشی پدری دینی و روحانی ما آل محمّد (ص) اولی تر است از حق قرابت پدر و مادر صلبی، زیرا والدین روحاین و دینی پدر و مادر نسبی را راضی می فرمایند، ولی پدر و مادر نمی توانند جلب رضایت ابوین دینی را بکنند.

حضرت باقر (ع) فرمود: «هرکس اقرابای دینی خود محمّد (ص) و علی (ع) را برتری دهد بر اقرابای سببی و نسبی خود، خدوند به او می فماید چون برتری دادی افضل را، ما هم تو را بر سایر مخلوقا برتری خواهیم داد.

برگرفته شده از کتاب بوسه بر حورالعین نوشته محمدرضا هادیزاده
طبقه بندی: بوسه بر حورالعین، 
برچسب ها: بوسه بر حورالعین،
نگارش در تاریخ شنبه 2 اردیبهشت 1391 توسط Hassan . | نظرات ()
درباره وبلاگ
پروردگارا به وسیله خودت من تو را شناختم و تو مرا بر خود راهنمایی کردی و به سوی خود خواندی.

                 *******
ستایش خدایی را که بجز او امید ندارم و اگر به غیر او امید داشتم ناامیدم میکرد.

                 *******
ستایش خدایی را که هرگاه برای حاجتی بخواهم او را ندا کنم، و هر زمان بخواهم برای راز و نیاز بدون واسطه با او خلوت کنم و او حاجتم را برآورد.

                 *******
ستایش خدایی را که می خوانمش و او پاسخ دهد و اگر بخواند مرا با سستی به درگاهش روم.

                 *******
ستایش خدایی را که می خواهم از او و به من عطا می کند و اگر او از من چیزی خواهد بخل ورزم.

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی