تبلیغات
خــداونــد، نزدیکتر از... - نماز و عبادت امام علی (ع)
به نام آن که هستی، نام از او یافت

(فصل دهم) – آداب نماز (ادامه بخش دوم)

-   اذان گفتن امام

حضرت امیرالمؤمنین (ع) مرتّب عذان می گفت. در کوفه بالای بام مسجد می رفت و اذان می گفت. حتّی در شب ضربت خوردن (شب نوزدهم ماه مبارک رمضان) نیز اذان گفتن را ترک نفرمود.

امام علی (ع) پس از خواندن نماز شب، به بالای با مسجد کوفه می رفت و انگشتان مبارک را بر گوش می نهخاد و با صدای بلند، به گونه ای اذان میگفت که صدای اذان آن حضرت به گوش تمام مردم کوفه می رسید. (ناسخ التوار، ج 4، ص 279)

ب: مکان نماز

-   مکان مخصوص برای نماز

چه خوب است که نمازگزاران در منزل خود مکان مخصوصی برای نمازهای واجب خود قرار دهند، ولی نوافل را در مکان های مختلف به جا آوردند، اسرار این که در منزل نمازخانه مخصوص داشته باشیم؛ این است که هنگام احتضار ما را در مکان مقدسی که مدت زیادی نماز در آنجا به جا آورده ایم، قرار دهند، و انسان راحت جان بدهد، و اسرار این که در نمازهای مستحبی در مکان های مختلف نماز بخوانیم، این است که در روز قیامت این مکان ها شهادت بدهند.

امام صادق (ع) می فرماید: «روش امام علی (ع) این گونه بود که در خانه خود اتاقی را که نه بزرگ بود و نه کوچک، به عنوان محل نماز قرار داده بود و شب ها برای خواندن نماز به آن محل می رفت و اگر طفل کوچکی نمی خوابید، آن حضرت کودک را با خود به آن اتاق می برد و نماز می خواند.» (وسایل الشیعه، ج 3، ص 55، صحیح بخاری، ج 1، ص 324)

-   فضیلت مسجد کوفه

«اصیغ بن نباته» گوید: روزی در مسجد کوفه، گِرداگرد امیرالمؤمنین علی (ع) نشسته بودیم، حضرتش فرمود: «ای اهل کوفه، خداوند عزّوجل شما را بخششی داده که به احدی آن را نداده است و آن این که، جایگاه نماز شما را برتری داده و آن خانه حضرت آدم و نوح و ادریس و مصلای ابراهیم خلیل و جایگاه نماز برادرم خضر و نمازخانه من است.

این مسجد شما یکی از چهار مسجدی است که خداوند برای اهل آن برگزیده است؛ گویا میبینم دو لباس سفید شبیه مُحرم (اهل این مسجد) در بر دارد و شفاعت اهل خود را می کند. کسی که در این مسجد نماز خوانده شفاعتش رد نششود؛ روزگار نرود تا این که حجرالاسود در این مسجد نصب شود؛ زمانی اید که مهدی از فرزندانم در این جا نماز خواند و نمازخانه هر مؤمنی شود و موؤمنی در روی زمین نماند مگر آنکه در آن آید یا دلش بدان باشد. پس (ای اهل کوفه) آن را ترک نکنید و به وسیله نماز در آن به خداوند نزدیک شوید و در برآورده شدن حاجت ها، بدان رغبت کنید؛ اگر مردم از برکت آن مطلع بودند؛ هر آیینه از اقطار زمین بدان روی می آوردند، اگرچه با سر و دست روی برف حرکت کنند. (امالی شیخ صدوق، ص 189)

ج: نماز اول وقت امام

-   منتظر وقت نماز

امام علی (ع) فرمود:

«من همراه پیامبر (ص) در مسجد نشسته و منتظر وقت نماز بودم، مردی آمد و گفت: ای رسول خدا من گناهی مرتکب شدم ( چه کنم؟) حضرت اعتنایی نکرد. پس از اقامه نماز، آن مرد بار دیگر سخنش را تکرار کرد؛ رسول خدا (ص) فرمود: «مگر تو با ما نماز نخواندی؟»

عرض کرد: چرا.

پیامبر (ص) فرمود: «نمازت کفاره گناهان توست.»

برگرفته شده از کتاب نماز و عبادت امام علی (ع)
طبقه بندی: نماز و عبادت امام علی (ع)، 
برچسب ها: امام علی (ع)، نماز و عبادت، نماز امام علی (ع)،
نگارش در تاریخ شنبه 2 اردیبهشت 1391 توسط Hassan . | نظرات ()
درباره وبلاگ
پروردگارا به وسیله خودت من تو را شناختم و تو مرا بر خود راهنمایی کردی و به سوی خود خواندی.

                 *******
ستایش خدایی را که بجز او امید ندارم و اگر به غیر او امید داشتم ناامیدم میکرد.

                 *******
ستایش خدایی را که هرگاه برای حاجتی بخواهم او را ندا کنم، و هر زمان بخواهم برای راز و نیاز بدون واسطه با او خلوت کنم و او حاجتم را برآورد.

                 *******
ستایش خدایی را که می خوانمش و او پاسخ دهد و اگر بخواند مرا با سستی به درگاهش روم.

                 *******
ستایش خدایی را که می خواهم از او و به من عطا می کند و اگر او از من چیزی خواهد بخل ورزم.

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی