تبلیغات
خــداونــد، نزدیکتر از... - فضیلت استخاره
به نام آن که هستی، نام از او یافت
                                    

انواع و نحوه استخاره گرفتن

همان طور که مستحضرید استخاره در میان قشرهای مختلف جامعه از زن و مرد، شهری و روستای، از پزشک و مهندس تا روحانی و مرجع تقلید، از کارگر و کاسب معتقدان پروپاقرصی دارد ولی تعداد قابل ملاحضه ای از مردم اولاً هنگام رجوع به استخاره را نمی دانند و یا به شرط های آن ،وقوف و توجه چندانی ندارد. به طوری که قبل از تفکر و سنجش مشورت، فوراً به استخاره متوسل می شوند. ثانیاً از انواع استخاره فقط استخاره با قرآن و تسبیح را می دانند و از گونه های دیگر آن؛ بی اطلاع اند.

 

دیدگاه درباره استخاره 

اساساً باید گفت که در باب استخاره و تفأل، سه دیدگاه وجود داشته و دارد: افراط، تفریطی و معتدل.

دیدگاه نخست، از آن کسانی است که با عقل از سر خصومت درآمده اند و در هر کار جزئی، پیش از سنجش و استشاره به تفأل و استخاره رو آورده اند. این دسته عملاً می گویند: عقل محدود قادر نیست خیر ما را نشان دهد، و مشورت نیز در واقع، رایزنی با عقل های محدود دیگر است، پس چه بهتر که در همان ابتدای کار، با گشودن مصحف و یا چنگ زدن به تسبیح، از آگاه مطلق و خداوند کار هستی، راه درست و خیر واقعی خود را بخواهیم.

دیدگاه دوم به کلی منکر استخاره و تفأل استو این دو را دریچه هایی می داند که دست پندار آدمی به روی دنیای غیب گشوده است.

دیدگاه سوم، با وقوف بر منزلت عقل و شناخت جایگاه مشورت، به گونه ای استخاره و تفأل را تبیین و سپس تأیید میکند که عین خردورزی و در راستای اندیشه گری است.


مفهوم استخاره 

استخاره همان طلب خیر از خدا نمودن است: یعنی پروردگارا، من حیرانم و نمی دانم این کار مورد رضای تو است یا نه، تو خود رضای خویش را برایم پیش آور. به بیان دیگر استخاره دارای دو معناست: یکی معنای حقیقی که در روایات ما از آن بیشتر نام برده است و آن صرف دعا و طلب خیر کردن از خداست. این نوع استخاره یکی از رشته های دعاست و معنای دیگر استخاره این است که انسان پس از رجوع به عقل و مشورت با دیگران باز هم در حالت تحیر و دودلی بماند، در این جاست که به خدای عالم – پناه بیچارگان و دادرس افتادگان – پناه ببرد و از او راهنمایی بجوید. خدای مقلب القلوب هم یا قلب او را به یک سوی راهنمایی می کند و یا با پاسخ استخاره دلش را گرم میکند.

 

چه کسی استخاره کند؟

با توجه به اینکه استخاره در لحظه تردید و دودلی به فرد مضطر و حاجت مند دست می دهد، بهتر است آدم مضطر خودش استخاره کند. علامه مجلسی در این باره می گوید: «اولی و احوط آن است که هر کس برای خود استخاره کند، زیرا ما حدیثی نداریم که شخصی به وکالت از دیگری استخاره نماید. اگر وکالت جایز یا بهتر بود، اصحاب از امامان علیهم السلام تقاضای استخاره می کردند و اگر چنین چیزی بود نقل می شد و به ما می رسید.

 

انواع استخاره و روش های آن


استخاره دعایی: معنای حقیقی استخاره عبارت است از «طلب خیر و صلاح از خداوند رحمان» که خود نوعی از دعا، توکل، تفویض امور و حسن ظن به خداوند عالم و قادر است. در این استخاره انسان همه امور خود را با دعا از خداوند برای فراهم سازی(خیر و طلاح و عافیت) درخواست میکند. استخاره دعایی بر همه موارد دیگر استخاره، رجحان دارد و شایسته است که قبل از هر کاری حتی جزیی ترین کارها جریان یابد. در روایات، بر جریان چنین استخاره ای قبل از همه تأکید فراوان شده است و از جمله عوامل سعادت آدمی در کارهایش معرفی گشته است. پیشوایان معصوم (ع) میفیت این استخاره را چنین تعلیم داده اند: امام باقر (ع) فرمود: پدرم امام سجاد (ع) هرگاه خواست کاری انجام دهد، وضو میکرد و دو رکعت نماز می خواند، سپس دعا می کرد و بعد، آن کار را انجام می داد. همچنین روایت شده است که امیرالمؤمنین علی (ع) در کیفیت این استخاره فرمود: ابتدا دو رکعت نماز بخوان، بعد صد بار بگو: «استخیرالله؛ از خدا طلب خیر میکنم» آنگاه دعا کن و سپس کار خود را انجام بده.

استخاره مشورتی: یکی از انواع استخاره، استخاره مشورتی است. بدین معنا که انسان با مؤمنان آگاه مشورت کند تا به وسیله این مشورت، خدای متعال، خیر انسان را به زبان دیگری جاری کند. البته باید توجه داشت کسانی را که با انان مشورت می کنیم باید صلاحیت مشورت را داشته باشند؛ یعنی به موضوع مشورت، آگاهی داشته باشند و نسبت به انسان، خیرخواه باشند، انسان حسود، حریص به دنیا، ترسو، سست ایمان، عجول و بخیل، صلاحیت مشورت را ندارند. در روایات به این استخاره اشاره شده که یکی از آنها ذکر میشود: حضرت صادق (ع) می فرماید: هرگاه یکی از شما کاری را اراده کند، با کسی مشورت نکند تا آنکه پیش از آن با خداوند خود مشورت کند. راوی پرسید: چگونه با خداوند خود مشورت کند؟ فرمود: اول از حق تعالی، خیر خود را بخواهد (استخاره دعایی) بعد از آن با مؤمنان مشورت کند تا خدا آنچه خیر او در آن است به زبان ایشان جاری گرداند.

استخاره قلبی: این نوع استخاره نیز در واقع نوعی ارتباط عارفانه قلبی با خداوندگار هستی است. به این صورت که انسان برای رسیذت به اطمینان کامل قلبی به درگاه خالق بی نیاز عرض نیاز می نماید و خیر خویش را از او می طلبد، آنگه به قلب خود مراجعه می کند بر هر راهی که قوت قلبی در آن یافت در همان گام نهد. سید بن طاووس به سند صحیح از امام محمد باقر (ع) روایت کرده است که هر بنده ای که صد مرتبه، طلب خیر از حق تعالی بکند، البته آن چه خیر اوست در دلش می افتد.

استخاره قرآنی: اگر انسان برای انجام کاری بعد از استخاره دعایی، اندیشه و مشورت به راهی دلگرم نشود برای رهایی از تردید و رسیدن به قوت قلب می تواند به قرآن پناه برد و خیرو صلاح خود را از آن بجوید.

استخاره تسبیحی: این استخاره نیز در صورت بر جا بودن شک و دودلی بعد از دعا، اندیشه و مشورت جریان می یابد.


روش استخاره با قرآن

امام صادق (ع) می فرماید: هنگام نماز که شیطان از هر وقت دیگر از انسان دورتر است قرآن را بگشا، اولین آیه ای که در آغاز صفحه دست راست می بینی عمل کن و از رسول خدا نقل شده است: هنگام استخاره با قرآن، ابتدا سه بار توحید را بخوان، سپس سه بار صلوات بر محمد و آلش بفرست، سپس بگو: «اَللّهم تفألتُ بِکتابکَ و توکلتُ علیکَ، فاَرنی مِن کتابکَ ما هو مکتومُ من سرّکَ المَکنونُ فی غَیبکَ». سپس قرآن جامع را بگشا، از سطر اول، صفحه راست، مقصود خود را به دست آور.

 

روش استخاره با تسبیح

از حضرت مهدی (عج) در مورد استخاره با تسبیح روایت شده است که: تسبیح را می گیری و سه بار بر محمد و آل او صلوات می فرستی، سپس میانه تسبیح را می گیری و دو تا دو تا رد می کنی، اگر آخری فرد آمد، خوب است و به معنای «انجام ده» می باشد و اگر آخری جفت آمد، بد است و به معنای «انجام نده» می باشد.


نتیجه

1-       استخاره منحصر به استخاره با قرآن و تسبیح نمی باشد.

2-       جایگاه استخاره قرآن و تسبیح بعد از تفکر و اندیشه و بعد از استخاره دعایی، مشورتی و قلبی است، چون استخاره با آنها فقط برای نجات از سرگردانی و تردید می باشد.

منبع: نگهبان
طبقه بندی: دریچه، 
برچسب ها: استخاره، قرآن، تسبیح، نحوه استخاره، فضیلت استخاره،
نگارش در تاریخ جمعه 17 خرداد 1392 توسط Hassan . | نظرات ()
درباره وبلاگ
پروردگارا به وسیله خودت من تو را شناختم و تو مرا بر خود راهنمایی کردی و به سوی خود خواندی.

                 *******
ستایش خدایی را که بجز او امید ندارم و اگر به غیر او امید داشتم ناامیدم میکرد.

                 *******
ستایش خدایی را که هرگاه برای حاجتی بخواهم او را ندا کنم، و هر زمان بخواهم برای راز و نیاز بدون واسطه با او خلوت کنم و او حاجتم را برآورد.

                 *******
ستایش خدایی را که می خوانمش و او پاسخ دهد و اگر بخواند مرا با سستی به درگاهش روم.

                 *******
ستایش خدایی را که می خواهم از او و به من عطا می کند و اگر او از من چیزی خواهد بخل ورزم.

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شارژ ایرانسل

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی